Jak postupovat při úmrtí blízké osoby :
Úmrtí
Vždy je nutné zavolat lékaře, který vystaví list o prohlídce mrtvého (tzv.ohledací list). Současně také zavolejte pohřební službu kvůli zajištění odvozu zesnulého. Tato pohřební služba Vám poskytne všechny další potřebné informace. Máte možnost si svobodně vybrat, kterou pohřební službu pověříte převozem zemřelého. Záleží jenom na Vás u které pohřební služby následně vyřídíte pohřeb. POZOR - nejste povinni sjednávat pohřeb u pohřební služby, která byla přivolána bez Vašeho vědomí k převozu. ( např. k převozu na Zdravotní pitvu. )
Úmrtí ve zdravotnickém zařízení
Pokud Vám zdravotnické zařízení oznámí úmrtí, zvolte si pohřební službu a zavolejte do kanceláře pohřební služby. Dohodněte se s pohřební službou na termínu vyřízení pohřbu. ( POZOR - oblečení pro zesnulého nemusíte nosit do zdravotnického zařízení na patologii, toto oblečení předejte přímo v kanceláři pohřební službě, která vše potřebné zařídí )
Úmrtí v léčebně dlouhodobé péče ( LDN ), domovu pro seniory aj.
Pokud Vám toto zařízení oznámí úmrtí, v klidu si zvolte, kterou pohřební službu pověříte převozem zesnulého do chl. boxu, u které pohřební služby následně sjednáte poslední rozloučení, pohřeb. ( POZOR - někdy se stává, že pracovníkovi LDN, domova pro seniory se nepodaří rodinu zesnulého zkontaktovat, proto zajistí sám u pohřební služby převoz zesnulého do nejbližšího chladícího boxu. Protože jejich zařízení není vybaveno chl. boxem. V takovém případě NEJSTE povinni sjednat pohřeb u této pohřební služby. Můžete si sami svobodně vybrat kterou pohřební službu použijete k vyřízení pohřbu.